
Jak propojit umění s vědou a posunout hranice oděvního designu? Studenti třetího ročníku Katedry designu FT TUL se v zimním semestru pustili do neotřelé výzvy – začlenit 3D tisk do svých oděvních kolekcí. Téma "3D tisk jako oděvní experiment" se stalo součástí projektové spolupráce s CXI TUL v rámci našeho česko-saského projektu InterBridge.
Novinkou semestru bylo využití 3D tisku u vybraných modelů. Tento inovativní prvek dodal oděvům novou dimenzi a studentům otevřel dveře k experimentování s tvary, strukturami i materiály. Každý student si zpracoval svou vlastní výtvarnou vizi a vytvořil oděv, který nejen vypovídá příběh, ale také posouvá hranice nositelného umění.
Důkazem toho je kolekce "Lovers" studentky Emy Staškové. Inspirací se jí staly osobní vzpomínky a vztahy, které ji formovaly nejen v životě, ale i v tvůrčí práci. Hlavním materiálem její kolekce byly staré džíny – každý kousek nesl svůj příběh, stejně jako my neseme své vzpomínky. Unikátním prvkem se staly 3D tištěné detaily ve tvaru srdíček, které dodaly modelům osobitý charakter.
Emina kolekce byla jednou z těch, které zazářily na semestrálním hodnocení Katedry designu, odkud pocházejí i přiložené fotografie. Tato práce jasně ukazuje, že 3D tisk v oděvů nemá jen technologický rozměr, ale přináší i silný vizuální a emocionální dojem.
Semestrální projekty potvrdily, že oděvní umění není jen o estetice, ale také o inovaci a posouvání hranic oboru. Spojení tradičních textilních technik s moderními technologiemi otevírá nové možnosti pro budoucnost designu.
Celý projekt vyvrcholí velkou módní přehlídkou, kde se představí všechny realizované kolekce. Těšíme se, že vám brzy přineseme novinky a detaily o chystané akci přímo zde na našem webu.
Zuzana Veselá
Comments