Ve dnech 6. a 7. prosince jsme uspořádali dva workshopy zaměřené na výtvarnou činnost – práci s ručním 3D tiskovým perem. Akce, které byly zdarma, se konaly v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne a zúčastnilo se jich celkem 20 účastníků, převážně studentů Univerzity třetího věku TUL. Workshopy vedl Pavel Sadílek, který už se osvědčil na dřívější akci Malování bublinami na Lessingově základní škole v Žitavě.
Na začátku workshopu se účastníci naučili základní techniky práce s 3D tiskovým perem. Během první půlhodiny všichni zvládli základní manipulaci, což bylo nezbytné pro následující tvorbu. Tématem workshopů byla výroba vánočních dekorací. Pro tuto příležitost jsem připravila pomocí AI šablony s vánoční tématikou, které účastníkům pomohly začít jejich kreativní cestu. Během workshopu vznikaly ploché sněhové vločky i prostorové výtvory, jako třeba vánoční stromečky s ozdobami. Stromečky byly vytvořeny pomocí techniky oplétání papírových kornoutů taveným filamentem.
Mezi účastníky workshopů převažovaly ženy, ale přišel také jeden muž a dvě babičky přivedly svá vnoučata – Elišku a Matěje. Děti pracovaly převážně s nízkoteplotním perem, které je určené pro PCL filamenty (polykaprolakton). Tento materiál se taví už při teplotách 60-80 °C, proto je práce s ním pro děti bezpečnější, zatímco standardní pera zpracovávala PLA filamenty (kyselina polymléčná), které potřebují pro roztavení teploty kolem 180-200 °C.
Protože náš projekt propojuje vědu a umění, tak jsme během workshopů představili účastníkům i odbornější informace o materiálech, se kterými pracovali, především se dozvěděli něco o jejich výrobě a odbourávání. PLA se vyrábí z obnovitelných zdrojů, jako je třeba kukuřice nebo cukrová třtina a jeho výroba zanechává menší uhlíkovou stopu než výroba petrochemických plastů. Je biodegradabilní, ale rozkládá se pouze v řízených podmínkách kompostárny s ohřevem na 50–60 °C. V přírodě tento rozklad trvá roky až desetiletí. PCL (polykaprolakton) se sice vyrábí z ropných prekurzorů, ale jeho výhodou je vysoká biologická odbouratelnost: běžně se rozloží v půdě během několika měsíců, v kompostárně s řízeným ohřevem to trvá jen několik týdnů. I když k výrobě obou těchto plastů jsou potřeba organokovové katalyzátory (nejčastěji se používají sloučeniny cínu) a značné množství energie, přesto je můžeme s trochou tolerance považovat za ekologické materiály.
I když byly páteční účastníci workshopu šikovní, pod jejich rukama vznikla spousta zajímavých výtvorů a očividně se dobře bavili, přesto jsme se nevyhnuli technickým problémům. Dvě pera se nám porouchala, a protože jsme neměli dostatek náhrad, musela v sobotu dopoledne jedna paní odejít, což nás velmi mrzelo. Abychom podobným situacím předešli, dokoupili jsme další pera a nyní jsme plně připraveni.
Workshop trval asi tři hodiny a ohlasy byly velmi pozitivní. I když jsme původně plánovali, že část výtvorů zůstane pro naši výstavu na téma 3D tisku a krystalů, většina účastníků si své výtvory odnesla domů, což samozřejmě chápeme. Naším cílem je inspirovat k tvořivosti a vzdělávání, proto je pro nás nejdůležitější to, že se workshopy povedly a že se účastníkům práce s 3D tiskovým perem líbila. Kvůli velkému zájmu budeme workshop opakovat v lednu a únoru, i když jeho tématem už nebude tvorba vánočních dekorací. V příštím roce workshop zaměříme na tvorbu šperků a oděvních doplňků.
Hana Křížová
Comments